”Det har varit tio händelserika år”

Publicerat:


År 2024 var mitt 10:e år som vd. Det har varit tio händelserika år där bland annat följande har skett:

  • Nytt försäkringssystem SKAPA har byggts i egen regi. Systemet innehåller även en aktuariell del.
  • Ny organisation där bland annat interna resurser inom försäkring, kapitalförvaltning, redovisning och risk har tillförts.
  • Den strategiska tillgångsallokeringen inom kapitalförvaltningen har förändrats och hävdar sig väl även jämfört med större pensionsplacerare.
  • Kyrkans pensions genomsnittliga avkastning mellan 2018–2023 uppgick till 8,6 % jämfört med branschsnittet på 6,2 % enligt Svensk försäkrings branschstatistik.
  • Från år 2014 har Kyrkans pensions genomsnittliga solvensgrad stigit från 163 % till 264 %. 
  • Antalet försäkrade stigit från 69 297 till 102 457. 
  • Balansomslutningen har ökat från 12,1 mdr till 26,9 mdr.
  • Nytt pensionsavtal, TPA18 har implementerats.
  • Kyrkans pension beviljades tillstånd av Finansinspektionen från och med 1 januari 2021 att driva tjänstepensionsverksamhet i form av tjänstepensionsförening i enlighet med ny lag (2019:742) om tjänstepensionsföretag.

2024 har varit ett år fyllt av politiska och ekonomiska händelser där fokus hamnat på förändring och omvärdering. I de 70 demokratiska val som genomfördes under ”supervalåret”, lyckades endast sittande regering öka sitt stöd i ett. En omvärdering har även gjorts gällande den ekonomiska utvecklingen där den amerikanska ekonomin har visat sig mer motståndskraftig, både finansiellt och realt, än vad många bedömare trodde i början av året. Samtidigt har Europas återhämtning blivit svagare än väntat med stagnerande produktivitet och konsumtion. Globalt sett har inflationen återvänt till normala nivåer, utan att behöva gå in i en djup lågkonjunktur. I och med det minskande inflationstrycket har räntesänkningarna från världens centralbanker inletts – dock med en ovanlig ordning där Riksbanken tagit täten framför ECB och Fed.

Förväntningarna är idag att tillväxten nu efter en svag period återigen vänder upp och att inflationen fortsätter att falla ner mot (vissa bedömare säger till och med faller under) inflationsmålet. Hur det går med detta kommer vi få se, men skulle så bli fallet följer det väldigt väl det vanliga konjunkturmönstret. Det faktum att fler räntesänkningar är i pipeline samtidigt som den realekonomiska utvecklingen ändå verkar bli något bättre än väntat är en fortsatt bra cocktail för riskfyllda tillgångar och börsen. 

Kyrkans pensions finansiella situation är fortsatt mycket konkurrenskraftig jämfört med våra branschkollegor. Stärkt av Kyrkans pensions totalavkastning på +5,9 % befinner sig vår solvensgrad fortsatt på hög nivå och var vid årsskiftet 264 %. Vi kan i och med detta lämna 100 % premierabatt till våra arbetsgivare för fjärde året i rad vad beträffar den förmånsbestämda pensionsplanen. Återbäringsräntan i den premiebestämda pensionsplanen är för närvarande 8 %.

Vi har dessutom låga driftskostnader vilket sammantaget innebär att vi levererar hög medlemsnytta. Från och med år 2024 är Kyrkans pension ett så kallat artikel 8 företag enligt SFDR som på svenska står för hållbarhetsrelaterade upplysningar för finansiella aktörer. Detta inkluderar rapportering om ESG-mål och beskrivning hur Kyrkans pension inkluderar hållbarhetsaspekter i våra investeringsbeslut. Vi redovisar vilka krav vi har på våra externa kapitalförvaltare och vi ska i framtiden eftersträva att investera i bolag som bidrar till en hållbar utveckling genom sina produkter och tjänster. Vår utgångspunkt är att hållbart är lönsamt och lönsamt är hållbart.

Vi tror på och agerar utifrån vår egen mycket långsiktiga strategi och arbetar utifrån att enkelhet är bättre än komplexitet.

Kan Kyrkans pension kombinera att ha en konkurrenskraftig avkastning samt låga driftskostnader och samtidigt bidra till en bättre värld för kommande generationer så bidrar tjänstepensionsföreningen till fortsatt medlemsnytta.

Stockholm 28 januari 2025

Carl Cederberg

Verkställande direktör